Ivanka a Martin Lukschalovi

LukschaloviIvanka a Martin Lukschalovi
Ivanka s Martinem se viděli poprvé v tanečních, když jí bylo patnáct a jemu šestnáct let. Vlastně viděl jen on ji, protože ona se tenkrát ještě styděla nosit své silné brýle. Přesto nic nenamítala, když se jí zeptal, jestli by s ním nechtěla chodit do tanečního kroužku. Ten vedl v Českých Budějovicích taneční mistr Král a Martin s Ivankou se tam sblížili natolik, že se posléze vzali.

Když odešli do Rakouska, udělali totéž znovu. Šli do tanečních a do dalších a pak ještě dalších, pokročilejších. Po čase je přijali do spolku sportovního tance Rot-Weis. Tam vedli trénink bývalí mistři Rakouska. Oba cítili, že společné hobby nezávislé na počasí je pro manžele důležité a že sportovní tanec je krásná věc…

Asi po dvaceti letech tancování jim začalo trochu vadit, že ty naučené figury se dají tančit vlastně jen s vlastní partnerkou a jen na večerech spolku. Sportovní tanec nebyl vytvořen pro plesy, ale pro soutěž před odbornou porotou. Tanečníkům na plesech vadí vedle hudby (hraje většinou v nevhodném rytmu) především nedostatek místa, které pro své pracně a s láskou naučené figury potřebují.

Kolem roku 2000 objevil Martin argentinské tango. Argentinské tango je jiný svět. Je to tanec improvizovaný, který vznikl z potřeby si zatancovat a zprostředkovat partnerovi (partnerce) hezký zážitek. Neexistují do detailu popsané figury, partneři se střídají a mohou tančit prakticky s každým, kdo tango umí, a to kdekoliv ve světě.

Martin s Ivankou tangu propadli. Začali jezdit za učiteli po Evropě a do Buenos Aires. Při více než 1300 hodinách workshopů tak do roku 2013 poznali přes 80 různých učitelů. V posledních letech to byli zejména Julio Balmaceda a Corina de la Rosa pro elán, který z jejich tance vyvěrá, a hlavně pak Gustavo Naveira a Giselle Anne pro jejich nápaditost a muzikalitu.


O svém životě i lásce k tangu mluví Ivanka s Martinem ve 40minutovém rozhovoru natočeném pro projekt Cesty vášně. Poslechněte si je naživo: